Další odvolání z vysoké veřejné funkce na Praze 12, aneb nevídaná politická kultura na radnici

První poprázdninové zářijové zasedání zastupitelstva v Praze 12 trvalo opětovně přes půlnoc. Není potřeba do detailu popisovat jaký byl program, co bylo či nebylo na jednání důležité, ale když je starosta, radní či místostarosta odvoláván z veřejné funkce, tak to je pak věcí zásadní.

Ano, na tomto zastupitelstvu byl odvolán z vysoké veřejné funkce pan Pinc (ANO). Pan Pinc totiž jaksi zapomněl, že i když sedí vysoko a vidí daleko, tak je na něj také vidět, a zkrátka nemůže řídit městkou část jako svou firmu, a už vůbec nemůže dělat to, co se mu právě líbí či hodí. Pan Pinc dlouhodobě balancoval nad propastí a hodně pracoval na hraně zákona a proto, když opoziční kolegové z TOP 09 přišli s návrhem na jeho odvolání, ODS jeho odvolání podpořila.

Jen pro doplnění, opoziční partneři totiž získali dostatek materiálů, které poukazovaly na zasahování do kompetencí vedoucích pracovníků úřadu a na pochybné zadávání veřejné zakázky na úklid za 24 mil. Kč.

Každý z nás máme své názory na tu či onu politickou stranu a při volbách se rozhodujeme, koho volbou podpoříme. Co se ale děje dnes s politickou kulturou v Praze 12 v tomto volebním období (2014 – 2018), to je zkrátka nevídané a vskutku se pořád jedná o to samé: střet zájmů, překročení veřejných kompetencí, zasahování do práce vedoucích pracovníků úřadu, špatné vypisování veřejných zakázek či špatné podepisování objednávek, dokonce se u nás na úřadě zaměstnávali lidé, kteří nechodili do práce, přičemž byli dobře placeni a ti lidé, kteří do práce zase chodili a něco uměli, tak se odvolávali.

Zkrátka někomu není cizí „Kázat vodu a pít víno“, nebo se chovat dle přísloví “Každé hrábě hrabou k sobě“. Jako příklad mohu uvést odvolání bývalé starostky Rázkové (KDU-ČSL - Změna pro Prahu 12). V dubnu letošního roku na zastupitelstvu byla odvolána bývalá starostka Rázková a přesně za to samé: střet zájmů, překročení veřejných kompetencí, zasahování do práce vedoucích pracovníků úřadu, špatné vypisování veřejných zakázek či špatné podepisování objednávek, dokonce se u nás na úřadě zaměstnávali lidé, kteří nechodili do práce, přičemž byli dobře placeni a ti lidé, kteří do práce zase chodili a něco uměli, tak se odvolávali.

No a teď, když musí paní bývalá starostka Rázková sedět v opozici, jsme svědky, jak se najednou staví za zájmy občanů v Praze 12, má plná ústa zastupitelské demokracie a trápí jí tiskový zákon, protože Noviny Prahy 12 jsou politicky nevyvážené. Navíc ta samá paní Rázková se najednou domáhá demokratického zastoupení Změny pro Prahu 12 ve všech výborech a komisích, přičemž cosi spílá o nespravedlnosti při projevování svých či jiných názorů. Co na tom, že bývalá starostka Rázková zapomněla, když radnici vedla, jak nechala brutálně odvolat za vyjádřený názor v komisi našeho člena Tomáše Korálka, aby ho umlčela. Zkrátka v tomto volebním období dochází na radnici k nevídaným politickým postojům a názorům, dochází k vyřizování účtů hlavně mezi jednotlivci. Ať mi čtenář promine, tohle je tak silná káva a ať se to komu líbí či nelíbí, tak já mám srovnání a vlastní zkušenost a mohu si dovolit napsat, že tohle se na radnici za vlády ODS včele s Petrem Hánou nikdy nedělo.

Netušíme, jak se politická situace na Praze 12 bude vyvíjet do konce volebního období (komunální volby budou za rok). Ale jedno víme jistě, že nebudeme podporovat nezákonné jednání a chození po hraně zákona, ale zároveň nebudeme podporovat politické půtky či vyřizování účtů mezi politickými jednotlivci či subjekty, které jen povedou k tomu, že výstavba radnice a revitalizace Sofijského náměstí zkrátka nebude.  Zároveň pevně věříme, že nám podaří voliče přesvědčit, aby přišli k volbám, protože nevolit znamená souhlasit s politickou nestabilitou, která má pak dopady nejen v Česku, ale i u nás v Praze 12.

Mgr. Zlatuše Rybářová